+90 5547027281
Akademik Spor Araştırmaları Derneği

Akademik Serüven Bölümümüzde konuğumuz Prof. Dr. Akın Çelik oldu.

Akademik Serüven Bölümümüzde konuğumuz Prof. Dr. Akın Çelik oldu.

Öğrenciniz olarak sizi tanıyorum fakat izleyicilerimiz için biraz kendinizden bahseder misiniz?

Tabi ki Trabzon Sürmeneliyim ilk ve orta öğrenimi Sürmenede, liseyi de Trabzon Lisesinde bitirdim. Daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesinin fatih eğitim fakültesine bağlı olarak Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini Gazi Üniversitesinde tamamlayan, Spor Bilimleri alanında ve Spor Yönetimi alanında bölgemizdeki ilk spor yönetim uzmanlarından bir tanesi olarak görev yapan bir akademisyen.

IMG 20221102 WA0018

– Teşekkür ederiz hocam. Sizin bir derneğiniz var, düzenli olarak kongreler yapıyorsunuz. Kongre serüveniniz nasıl başladı?

Evet Kongre serüvenimiz öncelikle Spor Bilimleri derneğinden haz aldık. Üyesi olduğumuz bütün spor bilimcilerin üye olduğu bir dernektir. Buranın organizasyon kurul başkanıydım.

Bu dernek çatısı altında işlevlerimizi yaparken kendimiz bir dernek kurup alternatif değil fakat kendi kafamıza uyan bizimle aynı zihniyette olan, aynı ufukta Türkiye Cumhuriyeti sevdalısı spor bilimcileri bir çatı altında toplayabilir miyiz düşüncesiyle bir dernek kurma girişiminde bulunduk ve 2018 yılında Akademik Spor Araştırmaları Derneği adında bir dernek kurduk.

IMG 20221102 WA0019

Serüvenimiz böyle başladı.
Üniversite, akademisyen arkadaşlarınızdan destek aldınız mı? Şu an hala alabiliyor musunuz? Üniversite bazında istediğimiz desteği alamadık ama arkadaşlarım anlamında mesai arkadaşlarımın bir bölümünde veya yakın bölümdeki.arkadaşlarım farklı üniversitede görev yapan akademisyen arkadaşlarım var. Onlarla beraber ortaklaşa çalışıyoruz. Zaten derneğimizin üyeleri beş farklı üniversitede spor bilimci ve sağlık bilimci akademisyenlerden oluşmaktadır.

IMG 20221102 WA0014

Peki hocam derneği kurma amacınız nedir ve bunu sürdürebilirliğini nasıl sağladınız?

Amacımız spor bilimleri alanında öncelikle bir Trabzonlu olarak Trabzon’da başlayıp yerelden genele doğru uluslararası düzeyde bir etkinliği düzenleyen kişi olmak istedim ve bu bağlamda amacıma yavaş yavaş ulaşmak üzereyim diyelim ,bizler spor bilimciler liderlik özelliği üst düzeyi olan girişimci bireyleriz bunu alana yayıp neler yapabiliriz Bölgemize, ilimize, ülkemize, Spor ve eğitim alanında neler yapabiliriz diye düşünüp böyle bir dernekte yola çıktık. Derneğimiz eğitim, spor ve sağlık alanında hizmet veren ve altıncısını gerçekleştirmiş olan uluslararası düzeyde bir kongre düzenleyen bir etkinlik halini aldı. Nasipse bundan sonra sırasıyla Trabzon’dan ülkemizi yurtdışında temsil edecek şekilde spor alanında eğitimlerimize devam etmeye çalışacağız.

Peki bu kongrelerin bütçesi kime ait? Yani destek olarak nasıl ilerliyor?

Kongrelerin bütçesi İlk üç tanesini kendim ailemle beraber sponsor olarak babama aldım. Belirli bir yola girdikten sonra dördüncüsünde Ortahisar Belediyesinden ve Trabzon Ticaret odasından destek aldım.Karadeniz Teknik Üniversitesinden de sağolsun Rektör Sayın Profesör Doktor Hamdullah Çuvalcı salonlarında Osman Turan Kültür Merkezini bize açtı.Onlardan destek alıyoruz. Kongreye katılan akademisyenlerden de cüzi bir desteğimiz oluyor katılım bedeli olarak. Ama büyüdükçe dışarıdan da destek geliyor. Nasıl ki ilk üçü ailemden sponsor aldıysam dördüncüden sonra belediyeden de ticaret odasından da destek almaya başladık. Hedefimiz daha da inanırlı ,kararlı alana hizmet eden bir yapıyı ortaya koyduğumuz zaman daha da fazla destek gelecektir diye düşünüyoruz. Ama sürdürülebilirliğimizi hiç kimse bize destek olmasa da sağolsun ailemdeki destekle beraber var olduğumuz sürece bu eğitim camiasında sürdürecek olduğumuzu söyleyebilirim.

Öğrencilere sağladığınız imkanlar neler? Çünkü bu zamanda bir öğrencinin kongreye katılması çok maliyetli oluyor.Sizin bu konuda yaptığınız faaliyetler neler?

Öğrencilerimiz bizim olmazsa olmazlarımız. Biz akademisyen olarak da burada bulunuyorsak sizlerin sayesinde buradayız.Sizler olmasanız bizim akademisyenliğimizin önemi arz etmiyor. Öğrencilerimize her şeyden önce kongreyi bir yurt içi bir yurtdışı , yurt dışı serüveninide yakında yapıyorduk.
Yani batumda yapıyorduk. Gürcistan’da ulaşılabilirliği kolay olsun diye yurt içinde olanları da Trabzon ve Trabzon dışı olarak ayarlayıp trabzonda yapmamızın amacı kendi lisans öğrencilerimizi ve lisansüstü öğrencilerimizi burada kongrelerimizi ücretsiz olarak katıp ,alanımızdaki ders kitaplarını yazan duayen hocalarımızla öğrencilerimizi pekiştirip onların ufkundan onların izinden gitmelerini sağlamak.
Bu bağlamda öğrencilerime elimden geldiğince tabii ki imkanlar nezdinde yardımcı olmaya çalışıyorum ve devam edeceğim.

– Şimdi benim aslında merak ettiğim bir soru var. Bir basıncı olarak araştırdım ister istemez mevcut altı tane kongreniz var. Son konrenizde İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü katılım sağlamış ve kendisinin Spor Bilimleri Fakültesi yok. Aynı şekilde KTÜ rektörü katılım sağlayamadığı için telgraf göndermiş, fakat ben katılımcıların arasında Trabzon Üniversitesinin rektörünü göremedim. Acaba siz mi davet etmediniz?


Şimdi şöyle söyleyeyim: tabii ki biz organizasyon yaparken Karadeniz Teknik Üniversitesi ile geçen yılda işbirliği içerisindeydik .Ama her şeyden önce kendi üniversitemi ve kendi rektörümüzü ön planda tutmak zorundayız. Çünkü kurum amirimiz beraber çalışıyoruz.Ben sayın Rektör beyi dernek başkanı sıfatıyla kongremize Onur kurulunda ismini yazmak için resmi yazı gönderdim ama sayın rektörümüz’de herhangi bir dönüş olmadığı için yazamadık.O yüzden kongremiz’deki onur kurulundaki ismi yok, kendisi o yüzden davet edemedik ama Karadeniz Teknik Üniversitesinin rektörü ve İzmir katip çelebi üniversitesinin Rektörlerinin Spor Bilimleri fakülteleri olmamalarına rağmen bizlere fazla destek verdiler .Sporu seviyorlar bir dostluğumuz var. Spor sevdalılar hatta Katip Çelebi Üniversitesinin rektörü, spor bilimleri fakültesi kurma girişiminde bulunuyor .Bizim kongremize katılarak yakından takip edip spor bilimciler ne yapar, nasıl bir işlevleri var diye bir yol haritası kendisini belirledi. Bunun neticesinde sevinçliyim hocayı davet ettik,geldi ve fakülte kurma kararı aldı. Bir art niyetimiz yoktur. Sayın Rektörümüz bir önceki kongrelerimize katılmıştı ama bu kongre nedense ben de bilmiyorum. Biz davetimizi yaptık kendisi katılmadı .


-Bir sonraki kongreniz ne zaman?


Bizim kongremiz 7Ekim- 9Ekim arasında standart .Bazen kongrelerimizi biz hava şartlarına muhalefet, hava muhalefetlerine göre veya ülkenin içerisinde bulunmuş olduğu duruma göre şekillendirebiliyoruz.
Fakat biz bir kural getirelim dedik, standart olsun, tarihimiz net olsun, yedi dokuz ekim olsun. Gönül isterdi ki bir kongre düzenlerken her şey öncelikle onu söyleyeyim. Kongre düzenlerken ulaşılabilirliği ve ekonomik olarak hangi boyutta olduğunu planlamamız gerekiyor. İki alternatifimiz var. Cumhuriyetin 100-cü yılında yedi ekimde 7-ci kongremizi yapmış olacağız. Bunu selanikte planladık.Eğer imkanlarımız el verirse Selanik’te Atatürk evinde açılışı yapmayı planlıyorum ama ekonomik şartlar el vermez ise yedi dokuz ekimde Karadeniz Üniversitesi Osman Turan Kongre Kültür Merkezinde kongremizi icra etmeyi planlıyoruz.


-Ben bir soru daha sormak istiyorum. Spor Yöneticiliği öğrencilerini bu konuda yüksek lisans yapan öğrencilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Öğrencilerimize kendilerini spor bilimleri alanında geliştirmelerini ve biz bunlara bu konuda destek olacak olduğumuzu gerek sporun yönetim gerekse sevk idare kısmında Trabzon bir spor şehri yeterince tesisi olan ama yeterince spor yönetim uzmanı olmayan bir şehir. Bu konuda kendilerini donanımlı bir spor bilimci haline getirmelerini öneriyorum ve bu konuda kendilerine gerek bölüm olarak gerekse şahsım hocaları olarak her türlü sonsuz bir destek sağlayacak olduğumu söylemek istiyorum. Çünkü alanımızda spor bilimcilerin yeterince istedikleri hak ettiği yerde olmadığını görüyoruz. Çok açık ifade edebilirim. Sporu sevk eden idare eden kişilerin hala imam hatip kökenli kişilerin geldiğini görüyorum ve bu bizi üzmektedir. Spor bilimciler sporun içerisinden gelen yöneticiler boşta dururken sporu yöneten kişilerin bunlar olmaması gerektiğini savunan inanan bir bireyim. Bu konuda kendilerini donanımlı olarak hazırlıkta da geliştirip beklemelerini tavsiye ediyorum

03 Kasım 2022
50 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN