+90 5547027281
Akademik Spor Araştırmaları Derneği

ASAD-2022 Ersun Yanal keşfettiği yıldızların transfer bedellerini açıkladı: 300 milyon Euro

Ersun Yanal, Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen 6’ncı Akademik Uluslararası Spor Araştırmaları Kongresi’nde konuştu. Yanal, bugüne kadar keşfettiği oyuncuların ismini tek tek açıklarken toplam transfer bedellerinin ise 300 milyon Euro’yu bulduğunu belirtti.

Ersun Yanal keşfettiği yıldızların transfer bedellerini açıkladı: 300 milyon Euro

A Milli Takım’ı da çalıştırıp 2 farklı dönemde görev yaptığı Fenerbahçe’ye Türk futbol tarihinin en erken şampiyonluğunu yaşatan teknik direktör Ersun Yanal, Aydın’daki Adnan Menderes Üniversitesi’nde düzenlenen 6’ncı Akademik Uluslararası Spor Araştırmaları Kongresi’nde yaptığı konuşmada sporun bir ülkenin yaşam biçimi haline gelmesi gerektiğine dikkat çekti. “Sporu değil, skoru severseniz işin içine hırs, öfke ve nefret girer” saptamasında bulunan Yanal, “Bu durumda yaptığınız işi sevmekten uzaklaşırsınız. Kavgayla sonuçlanan şey, asla spor olamaz” dedi.

Ersun Yanal keşfettiği yıldızların transfer bedellerini açıkladı: 300 milyon Euro

Yaklaşık 40 milyon nüfusu bulunan İspanya’yı örnek gösteren tecrübeli teknik adam, “İspanya, yaşlı nüfusuna rağmen iyi bir planlama ile spor ve sanatta müthiş bir konuma yükseldi. Dünyaca ünlü diziler ve filmler yapılıyor, sadece futbol değil tüm branşlarda başarılılar. Tokyo 2020’de 17 madalya kazandılar. Bunun temelinde eğitim ve yatay yapılanma var. Oysa bizim ülkemiz Avrupa’nın en genç nüfusun sahip olmasına rağmen biz bu eğitimi yataya indirgeyemiyoruz” diye konuştu.

“1 ve 0’lardan 10 numara yaratmak” başlıklı konuşmasında futbolun dev bir ekonomi olduğunu vurgulayan Yanal, “Yetenekli gençleri keşfedip üretime dayalı bir sistem kurmalıyız. 1995 yılında Danimarka’yı yenip Avrupa şampiyonu olan kadromuzdan kaçı futbolcu oldu? Futbola bakışımı işte o maç değiştirdi. Denizlispor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Eskişehirspor, Vestel Manisaspor, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Antalyaspor’daki teknik direktörlük görevlerimde sistemi sürdürülebilir kılmayı hedefledim” ifadelerini kullandı.

“KEŞFETTİĞİM OYUNCULARIN TRANSFER BEDELİ 300 MİLYON EURO”

Arda Turan, Umut Bulut, Caner Erkin, Hakan Balta, Selçuk İnan, Yusuf Şimşek, Ümit Bozkurt, Ali Tandoğan, Veysel Cihan, Bülent Akın, Augustine, Celalettin Koçak, Adem Dursun, Adem Koçak, Deniz Barış, Uğur Boral, Okan Koç, Serkan Balcı, Youla, Ahmed Hassan, Ufuk Ceylan, Holosko, Yiğit Gökoğlan, Uğur İnceman, Yusuf Yazıcı, Gökdeniz Bayrakdar, Abdülkadir Ömür’ü kazandırdığını kaydeden Yanal, “Keşfedip yarışabilir düzeye çıkarmadan büyüyemezsiniz” diye konuştu.

Ersun Yanal, “Keşfettiğim oyuncuların transfer bedellerini üst üste koyduğunuzda 300 milyon Euro’ya ulaşırsınız. Yaklaşık 5 milyar TL ediyor. Yani Süper Lig’in naklen ayın gelirinin iki katından fazla bir sistem kurdum. Avrupa kulüplerine baktığınızda da sistem bu şekilde işler. Evet orada naklen yayın gelirleri gerçekten çok yüksektir. Özellikle 5 büyük lig bazında baktığınızda neredeyse bir kulübün aldığı rakam, bizim Süper Lig’e yaklaşır. Ama o ligler markadır” saptamasında bulundu.

Kaynak: Milliyet

11 Ekim 2022
ASAD-2022 Ersun Yanal keşfettiği yıldızların transfer bedellerini açıkladı: 300 milyon Euro için yorumlar kapalı
39 kez görüntülendi