+90 5323434410
Akademik Spor Araştırmaları Derneği
Bildiri Gönderimleri Hakkında
6. Uluslarası Akademik Spor Araştırmaları Kongresi - Bildiri Gönderim Son Tarihi: 30 EYLÜL 2022'ye kadar uzatılmıştır.
Button

Trabzon’da İlk Kez Spor Masaya Yatırılıyor

7-9 Ekim 2021 tarihleri arasında KTÜ Osman Turan Kültür Merkezi’nde 135 akademisyen, 6 federasyon başkanı, 4 rektörün katılacağı kongrede sporun her alanı konuşulacak.

Önemli isimler gelecek

Trabzon’da Akademik Spor Araştırmaları Derneği’nin organizatörlüğünde 5. Uluslararası Akademik Spor Araştırmaları Kongresi gerçekleştirilecek. 7-9 Ekim 2021 tarihleri arasında KTÜ Osman Turan Kültür Merkezi’nde 135 akademisyen, 6 federasyon başkanı, 4 rektörün katılacağı kongrede spor adeta masaya yatırılacak.

Trabzon’da ilk kez

Trabzon Üniversitesi Prof. Dr. Akın Çelik, spor bilimi dalında kendini kanıtlamış önemli kişilerin yer alacağı kongreyi özellikle de sporla yakından ilgilenen her kesimin takip etmesini dile getirdi. Aynı zamanda Akademik Spor Araştırmaları Derneği’nin ve düzenlenecek olan Kongrenin başkanlığını yapacak olan Çelik Trabzon’da ilk kez böylesine bir spor kongresinin yapıldığını dile getirdi.

5. Uluslararası kongre

Dernek hakkında Kuzey Ekspres’e açıklamalarda bulunan Çelik, “Trabzon’da aslen bu kongrenin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Ancak geçtiğimiz sene pandemiden dolayı bunu online yapmak durumunda kaldık. 2018’de ilk kez İstanbul’da Spor Araştırmaları kongresi düzenlemiştik. Ardından yine aynı yılda ikincisini Batum’da, üçüncüsünü 2019’da Batum’da dördüncüsünü de Trabzon’da yapmıştık. Ancak 7-9 Ekim tarihinde Trabzon’da yapılacak ilk uluslararası spor kongresi olacak.

Katkı sağlamak istiyoruz

Dernek olarak amaçları hakkında bilgi veren Çelik, “Gerek şahsi olarak benim gerek dernek yönetimimizin ve başkanlığının tek bir amacı vardır. O da Türk sporuna, Türkiye spor yönetimine katkı sağlamaktır. Dönemimizde spor ile ilgili araştırma yapan akademisyenlerle öğrencileri bir araya getirmek onların gelişmesine katkı sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Trabzon’u seçtik

Spor kongrelerinin ağırlıklı olarak Antalya’da olduğunu ve neden Trabzon’da kongre yapacaklarıyla ilgili gelen soruya da cevap veren Çelik, “Bizim tanıtım broşürümüzde ‘Spor, sanat, kültür, turizm ve eğitim şehri Trabzon’da buluşmak dileğiyle…” diye bir ifade kullandık. Biz bu cümleyi gerçekten inanarak yazdık. Bu kongrenin özellikle de spor turizmi açısında da önemini bildiğimiz için Trabzon’u seçtik” ifadelerini kullandı.

‘Neden olmasın’ dedik

Genelde bilim insanlarını bulundukları yerden uzaklaştırıp, kısa bir tatil havasında sempozyumlar düzenlenerek bulundukları ortamda ferahlık olsun diye Antalya bu kongrelere başkentlik yapıyordu. Bu durum aynı zamanda spor turizmidir. Ayrıca bence bu durum da büyük firmaların pazarlama stratejisidir. Biz de neden Trabzon’da böyle bir kongre düzenlemeyelim diye düşündük. 7-9 Ekim tarihleri arasında da kongremizi gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Yararlı bireyler olabilmek

Trabzon’da daha önce çalıştayların, özellikle de sağlık alanında kongrelerin yapıldığının altını çizen Çelik, “Spor anlamında bir ilki yaşayacağız. Özellikle de 2 tane devlet 1 tane de özel üniversitesi olan bir şehirden bahsediyoruz. Köklü bir geçmişe sahip, yaşamın her alanında sporundan, eğitimine, sanatına ülkemizde hatırı sayılı bir isim yapmış olan bu şehirde bir ilki gerçekleştirmek için yola koyulduk. Bizim şahsen benim tek düşüncem bulunduğum yöreye yararlı bir birey olabilmektir” dedi.

İlk ama son olmayacak

Daha önce Pandemi nedeniyle geçtiğimiz sene Trabzon’dan kongreyi yönettiysek de online olduğu için ilk diyemeyiz. Ancak bu yıl 7-9 Ekim tarihleri arasında yapacağımız ilk spor kongresi olacak. Aynı zamanda da son olmamasını da istiyoruz. Bundan sonra da inşallah her yıl 7-9 Ekim’de olacak şekilde planlamamızı yapacağız. Bu doğrultuda Trabzon’un kültürünü gerek ülkemize gerek Uluslararası bilimsel arenaya tanıtım konusunda üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Spor turizmine katkı

Bu kongrenin spor turizmi açısından da önemine değinen Prof. Dr. Akın Çelik, “Trabzon’a gelen misafirlerimiz 7-9 Ekim tarihleri arası sempozyumlara katılacaklar. Perşembe ve cuma günleri onların tecrübelerinden yararlanacağız. Ancak bu isimler Cuma günü hemen memleketlerine gitmeyecekler. Pazar günü gidecekler. Bu doğrultuda Trabzon’un turistik yerlerini de gezecekler. Hem bilgi hem alışverişi hem de şehre katkı sağlayacaklar. Bu kongrenin bir de bu ayağını göz ardı etmememiz gerek” dedi.

135 akademisyen geliyor

Düzenlenecek olan 5. Uluslararası Akademik Spor Araştırmaları Kongresi’ne katılacak olan isimler hakkında bilgi veren Çelik, “Kongremize pandemiden dolayı yurtdışından gelecek olan misafirlerimizi sağlık açısından online eğitimlere davet ettik. Onlarla internet üzerinden bir araya geleceğiz. Yurt içinden 135 akademisyen geliyor. Ayrıca 6 spor federasyon başkanı geliyor. Akademisyenlerin içerisinde Erzurum, Bayburt, Trabzon ve KTÜ’nün rektörleri de dahildir. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden 12 tane daha spor bilimleri dekanlıklarını ağırlayacağız” dedi.

FEDERASYON BAŞKANLARI

Yükselen değer jimnastik 

Hangi federasyon başkanlarının geleceği konusuna da açıklık getiren Çelik, “Jimnastik Federasyon Başkanı Suat Çelen’in Finlandiya’ya gitme durumu var. Netlik kazanmadı. Ancak gitmezse bizzat kendisi Trabzon’da olacak. Aksi bir durum olduğu taktirde ise Jimnastik Federasyon Başkan Vekili Emre Bağcı gelecek.

Atletizmden sualtına

Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, Dağcılık Federasyon Başkanı Ersan Başar yurtdışında olduğundan dolayı katılamasa da Başkan Vekili Sercan Erol aramızda olacak. Ayrıca Sualtı Dünya Şampiyonası şu an Antalya’nın Kaş ilçesinde yapılmasından dolayı Şahin Özen kongremize gelemese de online olarak katılarak sunumunu gerçekleştirecek.

Destekleyenlere teşekkür

Gerçekleştirilecek kongre öncesinde kendilerine destek verenlere teşekkür eden Akın Çelik, “Derneğimizin yönetim kurulundaki arkadaşlarla bu yola çıktık. Ayrıca Trabzon yerelinde ise Trabzon Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in bizlere büyük desteği oldu. Keza KTÜ Rektörü Hamdullah Çuvalcı’nın da öyle. Gerek oturumlara verdiği destek gerek bizleri teşvik etmesiyle kendilerine teşekkürü bir borç bilirim” ifadelerini kullandı.

Ağaoğlu’na davet

Trabzon’un spor şehri olduğunu söylese de aslında son dönemlerde bu Trabzonspor gerçeğinin de var olduğunu ifade eden Çelik, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu’na da davette bulundu. Çelik, “Ahmet Ağaoğlu’na da davet gönderdik. Böylesine bir kongre yapılırken Trabzonspor Başkanı ve aynı zamanda Golf Federasyon Başkanı olan Ağaoğlu’nu da aramızda görmek istiyoruz. Kendilerine davet gönderdik. Kendilerini de bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Gönüllülük prensibi

Spor Bilimleri Derneği’nin var olduğunu neden ikincil bir dernek kurulduğu konusunda sorduğumuz soru karşısında da samimi yanıtlar veren Çelik, “Akademik Spor Araştırmaları Derneği, Türkiye Spor Bilimleri Derneği’nin çatısı altındadır. Spor Bilimler Derneği’nin başkanı aynı zamanda hocamızdır. Keza o dernekte de organizasyon sorumlusuyum.

Ancak biz Antalya’daki kongrelerin küçüğünü nasıl yaparız ve bunu nasıl büyütebiliriz diye böyle bir atılıma gittik. Ki dernek yönetimimizde, Bartın Üniversitesi, Erzurum Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi gibi kuruluşlardan öğretim görevlileri var. Bu işi tamamen gönüllük prensibiyle yapıyoruz. Maddiyatı hesaba koymayıp eğitim ve spor gönüllüsü olarak eğitim vermeye çalışıyoruz.

Ahde vefa örneği

“Günümüzde maddiyat olmadan gönüllülük prensibi üzerinden eğitim vermek çok güç. Neden böyle bir atılım içerisine girdiniz? Sizi buna tetikleyen hikaye nedir? Ayrıca hedefinize ulaşacağına inanıyor musunuz?” sorusu karşısında Prof. Dr. Akın Çelik, ders niteliğinde yanıt verdi. Çelik, “Dediğiniz gibi bu dönemde maddiyat olmadan eğitim çok zor. Özellikle de Batum’da gerçekleştirdiğimiz kongrede acı tecrübelerimiz var. Ancak Trabzon’da gerçekleştireceğimiz kongreye 39 ilden 135 akademisyen, 12 üniversite dekanı, 6 federasyon başkanını tek çatı altında topluyorsak hedefimize ulaştığımız söyleyebilirim” dedi.

“Bu durumu tetikleyen hikâyeye gelecek olursak, master ve doktora tez hocam rahmetli aynı zamanda hemşerim Sürmeneli Ahmet Faik İmamoğlu’nun bize bir söylemi vardı. Aynı zamanda kendisi Badminton Federasyon Başkanlığı da yapmıştı. Bize, ‘Bulunduğunuz yöreye hizmet etmezseniz hakkım size helal olmasın’ demişti. Onun bende hakkı çok. Onun bizde hakkı çok. Biz bu kongreyi bu yöreye hizmet verebilmek için düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kongrede belli başlı konular

Fiziksel Aktivite ve Sağlık

Spor Ekonomisi

Spor Yönetimi ve Spor Hukuku

Motor Davranış

Spor Pazarlaması

Spor Tarihi ve Olimpizm

Rekreasyon ve Spor Turizmi

Spor İşletmeciliği

Spor Sosyolojisi

Spor Biyomekaniği ve Kinesiyoloji

Spor Psikolojisi

Spor ve Fiziksel Uygunluk

Haber:Ali Osman Yürük

05 Ekim 2021
Trabzon’da İlk Kez Spor Masaya Yatırılıyor için yorumlar kapalı
58 kez görüntülendi